Problémy so zaspávaním trápia čoraz viac ľudí. Pre naše zdravie a energiu je však veľmi dôležitý, a preto by ste mali venovať veľkú pozornosť aj prerušovanému spánku. Dlhodobý nedostatok pravidelného spánku má skutočne negatívne následky, ktoré súvisia so zhoršením našej pozornosti a sústredenosti. Nepríjemným prekvapením je aj zvýšenie srdcových ochorení. Proti nespavosti môžete bojovať zmenou svojej životosprávy.

Ako začať so zmenou svojej životosprávy?

Tipy, ako zaspať vám odkryjú tiež zlozvyky, ktorým by ste sa mali vyhýbať, ak chcete poraziť svoju nespavosť. Osvedčenou radou, ktorú by ste mali dodržiavať, je vyhýbať sa ťažkým jedlám pred spánkom. Na večeru si môžete dať ľahký šalát alebo nejaké cestoviny, tie totiž nie sú náročné na trávenie. Medzi spánkom a jedlom by ste mali mať aspoň dve hodiny priestor.

Čomu by ste sa mali vyhnúť:

– Telo si dokáže zvyknúť na určitý rytmus. Ak si zavediete pravidelný režim môžete zlepšiť kvalitu spánku.

Pokiaľ sa chystáte spať, tak sa vyhnite pitiu kofeínových nápojov a zelených čajov, ktoré váš organizmus povzbudia. Kvôli povzbudeniu budete mať problém so zaspávaním aj niekoľko hodín.

– Večer sa vyhýbajte stresu, ktorý môže ovplyvniť vaše myšlienky a tiež skomplikovať proces zaspávania.

– Pred odchodom do postele neriešte pracovné veci, nechajte si to na ráno bez toho, aby ste sa večer znepokojovali.

– Zabudnite na fyzickú záťaž a náročnú aktivitu, ktoré sú pred spánkom nevhodné.

Dobré prostredie pre spánok

Na nekvalitný spánok môže mať vplyv aj nevhodné prostredie, kde sa nedokážete cítiť pohodlne. Postarajte sa o to, aby bola v miestnosti správna teplota, ktorá bude vhodná pre komfortný spánok. Vhodné je, aby ste začali s reguláciou teploty už počas dňa. Vetranie počas noci vpúšťa do miestnosti teplý vzduch, čomu by ste sa mali tiež vyhýbať. V spálni sa snažte obmedziť silný hluk, ktorý by vás mohol rušiť. Pre pohodlný spánok je dôležitá tma, ktorú majú na starosti žalúzie.

Ak hľadáte nejaké prírodné bylinky alebo podobné spôsoby, ktoré by vám mohli pomôcť s lepším pocitom počas spánku, tak inšpiráciu môžete hľadať na ZdravySvet.sk.

Problém s nespavosťou však môže vyriešiť aj zmena životosprávy, keď zlepšíte nielen svoje návyky, ale aj spôsob života. Nebezpečným obdobím je leto, kedy by naša nespavosť mohla kvôli krátkym nociam a veľkým horúčavám viesť k depresiám. Pri zmenách svojej životosprávy sa postarajte aj o to, aby bola vaša spálňa vhodným miestom pre komfortný a kvalitný spánok. Ak by ste sa rozhodovali pre tieniacu techniku, dajte si záležať na spoľahlivosti a dostatočnej kvalite.