Dopriali ste si za posledný týždeň dostatočne dlhý spánok? Cítite sa ráno nabití energiou a vstávate ešte pred zazvonením budíka? Ak bola vaša odpoveď “nie”, je na čase niečo zmeniť. Kvalitné obliečky či matrac sú len zlomok toho, čo pre dosiahnutie zdravého spánku potrebujete.

Pravidelný spánkový režim

Mali by ste si vybudovať pravidelný zvyk a dodržiavať spánkový vzorec – chodiť spávať a vstávať v tom istom čase. Nastavujete si na ráno budík? Skúste si ho nastaviť aj večer, aby vás upozornil, že je čas odložiť prácu a ísť do postele. Neponocujte. Dlhší spánok počas víkendu vám stratené hodiny z predchádzajúcich dní nenahradí.

Elektronické zariadenia

Zbavte sa všetkých elektronických zariadení, ktoré vás rozptyľujú alebo ich aspoň vypnite. Ľudia, ktorí trpia nespavosťou majú sklony kontrolovať v noci čas. Ak je toto váš prípad, hodiny dajte zo spálne preč alebo ich otočte k stene, aby ste na ne nevideli a zbytočne sa počas zaspávania netrápili.

Cvičenie a relax

Fyzickú aktivitu vykonávajte najneskôr 2 – 3 hodiny predtým, ako sa uložíte do pohodlných bavlnených obliečok. Pred spaním by ste si mali dopriať skôr relax. Rozvrhnite si deň tak, aby vám večer zostala aspoň hodina na čítanie alebo hudbu. Je tiež prospešné dopriať si horúci kúpeľ, po ktorom sa budete cítiť ospalejší.

Správne podmienky

Mali by ste spávať v tmavej a chladnej miestnosti. Používajte rolety či žalúzie a vždy si pred spaním v izbe vyvetrajte. Optimálnou teplotou je 15 – 19 stupňov. Pri novorodencoch a deťoch je to o niečo viac (18 – 21 stupňov).

Pohodlné obliečky

K lepšiemu spánku vám pomôže aj pohodlný matrac, kvalitná posteľ, jemné obliečky a plachty na posteľ. Ak máte pocit, že je matrac na mieste, kde bežne spíte vyležaný, skúste ho najskôr otočiť. Vymieňať by ste ho mali cca každých 7 rokov.

Nepite alkohol pred spaním

Radi si doprajete večer pohár vína? Nerobte to. Alkohol vás okráda o tvrdý REM spánok, tzn. že v noci budete spať len plytko a keď účinok vína pominie, budete sa často uprostred noci prebúdzať.