Dlhé kolóny áut pred štadiónom, zaplnené tribúny už pol hodinu pred zápasom a netrpezliví fanúšikovia, to bol obraz pohronského derby. Ohlasy ľudí, ktorí si našli cestu na štadión boli prevažne spojené s tým, že už dlho si nepamätajú takúto atmosféru. Lístky sa kupovali ešte na poslednú chvíľu.

Na začiatku zápasu sa hral opatrný a taktický hokej z oboch strán. Bolo cítiť, že domáci hráči hrajú v kŕči a ruky aj nohy im zväzovala nervozita. Ani jeden tím nechcel urobiť chybu. Hra sa zrýchlila v druhej desaťminútovke a strelecky sa presadzovali hlavne „barani“, ale gól nepadol. Potom sa prebrali už aj domáci hráči a dvakrát nebezpečne ohrozili hosťujúceho brankára Šimonoviča. Vyzeralo to, že po prvej tretine ostane bezgólové skóre. Po pravom krídle však šikovne unikol Miroslav Lažo a strelil vedúci gól pár sekúnd pred zaznením sirény.

V druhej tretine mali Zvolenčania výhodu hrať až dvanásť minút presilovú hru, ale nevyužili ani jednu a opakoval sa scenár z bystrického ľadu. Ani počas hry v početnej výhode si nedokázali vypracovať výraznejší tlak a banskobystrický sektor fanúšikov dával o sebe čoraz hlasnejšie vedieť. V druhej tretine možno oceniť pekné akcie Ďalogu, Méryho či Škodu, ale len počas hry piatich proti piatim. Tím HKm sa prezentoval veľmi slabým výkonom. Možno premotivovanosť, nervozita z veľkej zodpovednosti či neskúsenosť a zbrklosť mladých hráčov boli na príčine. Kombinačný hokej sa hral hlavne na bystrickej strane a „barani“ mali navrch aj v osobných súbojoch. Druhá tretina akoby ukázala tie najslabšie stránky tímu spod Pustého hradu.

V bráne tímu HC´05 bol opäť skúsený Miroslav Šimonovič, ktorý zlikvidoval každú strelu. Zlý obraz hry sa prejavil aj na tribúnach a diváci dávali svoju nespokojnosť najavo pískaním. Naopak zvolenský fanklub vytrvalo povzbudzoval svojich miláčikov a na štadióne sa na chvíľu udržala vo vzduchu hmla z vypustenej dymovnice. Ešte počas druhej tretiny sa v 35.minúte zapísal do streleckej listiny Erik Weissmann a zvýšil na 2:0. Bystričania hru kontrolovali a diktovali tempo zápasu.

V hokeji je však všetko možné a preto domáci priaznivci verili, že sa dočkajú aspoň kontaktného gólu, ktorý by atmosféru „vygradoval“.

Aj keď sa Zvolenčania snažili skorigovať nepriaznivý stav, tím Bystrice im neumožnil gólovo sa presadiť a takticky zvládli hru veľmi dobre. Venovali sa prevažne defenzíve a spoľahlivo marili akékoľvek náznaky šancí domáceho tímu. V 44. minúte prekonal zblízka brankára Lukáš Škrečka Kútny a bolo upravené na konečných 0:3. „Barani“ tak vykročili správnou nohou a znížili stav série na 2:1. Zverencom Jozefa Škraka nevychádzalo nič a Miroslav Šimonovič, ktorý sa vrátil po svalovom zranení  ako brankárska jednotka  vychytal čisté konto. Bystričania hrali jednoducho a efektívne a preto zvíťazili.

„Misia“ v kráľovskom meste však ešte nie je splnená a tím HKm  je odhodlaný potešiť svojich priaznivcov na domácom ľade. Séria pokračuje vo štvrtok štvrtým zápasom o 18.00 pod Pustým hradom.

HKm Zvolen – HC´05 Banská Bystrica 0:3 (0:1, 0:1, 0:1) – stav série 2:1
Góly
: 20. Lažo (Biro, Weissmann), 35. Weissmann (Miroslav Hlinka, Lažo), 44. Kútny (Rumpel, Češík)
Vylúčení: 7:6 na 2 min, navyše: Bambúch (B. Bystrica) 5+DKZ za napadnutie súpera, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Müllner – Tornay, Snášel, 4720 divákov