Plutvoví plavci z KVŠ Careta pri TU vo Zvolene týždeň po zisku titulu majstra Ligy mládeže (LM) Slovenska sa stali víťazmi Stredoeurópskeho pohára mládeže(SPM) v disciplínach PP, RP, BF (PP – plávanie s monoplutvou, RP – rýchlostné plávanie pod vodou, BF – plávanie s klasickými plutvami) a zaknihovali tak v roku 2013 cenné double.

Careta_9V poľskom meste Jastrzebie-Zdrój sa 23.11.2013 stretli plutvoví plavci z najlepších štyroch klubov zo Slovenska, Česka a Poľska, aby zabojovali o posledné medaily a body vo štvrtom – finálovom kole SPM (KVŠ Careta Zvolen – trojnásobný víťaz LM Slovenska, KVS Laguna Nový Jičín – majster LM Česka a viacnásobný víťaz SPM, Nemo Zlín, oba Česko, Nautilus Jastrzebie-Zdrój – majster LM Poľska a niekoľkonásobný víťaz SPM). Po troch kolách mali najlepšiu pozíciu pretekári zvolenskej Carety, ktorí boli na čele priebežného hodnotenia.

Pretek bol napínavý až do konca. „Careťáci“ si v ňom vyplávali 13 individuálnych medailí a spolu s ďalšími bodovanými umiestneniami získali v poslednom štvrtom kole 1857 bodov, čo im stačilo na druhé miesto (1. Nautilus 1969 b., 2. Careta 1857 b., 3. Laguna 1787 b., 4. Nemo 756 b.).

Careta_7Všetci tréneri, pretekári, aj ich rodičia netrpezlivo očakávali oznámenie celkových výsledkov SPM za rok 2013 (rátajú sa tri najlepšie výsledky). A potom to prišlo, najviac bodov získali pretekári spod Pustého hradu z KVŠ Careta Zvolen a zaknihovali tak historicky prvé víťazstvo v Stredoeurópskom pohári mládeže. Okrem pohára za prvé miesto sa môžu po celý rok pýšiť aj krásnym kryštálovým putovným pohárom. Spolu s prvenstvom v Lige mládeže tak „careťáci“ získali v roku 2013 cenné double.

Z jednotlivcov bol vo finále z Carety najúspešnejší Michal VASIL. Ten vo vekovej kategórii D(pretekári 12-13 rokov) získal vo všetkých troch svojich disciplínach 50m BF, 200m PP, 25m RP strieborné medaily. V tej istej kategórii si v disc. 25m RP vyplávala Barbora PÁLKOVÁ bronz.

Medzi najmladšími pretekármi v kat E0(do 9 r.) sa opäť presadili Hanka VASILOVÁ, ktorá si vyplávala dve striebra na tratiach 100m PP, 15+10m RP a Alan HAUSNER so ziskom bronzu na 15+10m RP.

V kat. E(10-11 r.) si po jednom bronze vybojovali Victoria MINÁČOVÁ a Klaudia KORVINIOVÁ v disc. 200m PP respektíve 15+10m RP.

Zuzana HRAŠKOVÁ doplávala v kat. C(14-15 r.) na striebornej priečke v disc. 400m PP a pre bronz si doplávala v disc. 50m BF. Jej rovesník Adam PATÁČ je bohatší o bronzovú medailu za 50m BF.

Jedinú zlatú medailu si vyplávala medzi najstaršími pretekármi v kat. A+B(16 r. a starí) Veronika HOFBAUEROVÁ na najdlhšej trati toho dňa 400m PP.

Nemenej úspešný boli pretekári z Carety aj v hodnotení trojboju (súčet bodov so všetkých troch disciplín). Vo IV. kole si ceny za 2. miesto odniesli VASILOVÁ, VASIL a za 3. miesto HAUSNER, KORVINIOVÁ, HRAŠKOVÁ, HOFBAUEROVÁ. Za rok 2013 to bolo o čosi lepšie, keď VASILOVÁ, MINÁČOVÁ, VASIL, PÁLKAKOVÁ, HRAŠKOVÁ obsadili v tomto hodnotení druhé miesta a HRAŠKO(kat.E0), BEDNÁRIKOVÁ(kat.E), HOFBAUEROVÁ, tretie miesta.

Careta_8„Je to až neuveriteľné, ale predsa sa nám to podarilo. Sme nesmierne šťastný, že aj napriek neľahkej situácii v akej sa nachádzame, sa nám po víťazstve v Lige mládeže podarilo zvíťaziť aj v Stredoeurópskom pohári mládeže a získať tak vytúžené double,“ neskrýval radosť predseda klubu Ladislav Zelina a dodal, „gratulujem všetkým pretekárom a trénerom.“