ZVonline.sk (Stanislav Duraj, foto: autor) | 22.10.2015

Vo zvolenskej knižnici deti diskutovali s obľúbenou autorkou

Detská spisovateľka Danuša Dragulová-Faktorová zaujala svojou tvorbou nie len deti, ale i dospelých. Vo štvrtok 22. októbra 2015 zavítala do Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra vo Zvolene, kde o svojej záľube k písaniu rozprávala v rámci projektu Deti, hurá do čítania!

IMG_0169Po malej prednáške, ktorú moderovala pracovníčka Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra nasledovala diskusia, kde sa žiaci základných škôl mohli dozvedieť rôzne informácie. My sme spisovateľku vyspovedali v krátkom rozhovore.

Ktorá vaša kniha je podľa vás najobľúbenejšia? Pracujete aj na novom projekte?

To by ste mi vy mali povedať. Ale veľký záujem bol o knihu Maxík a kamaráti, ktorá si svoje miesto našla aj v zahraničí. Knižku sa nám podarilo preložiť do arabštiny a publikácia vyšla v Sírii. Čoskoro by mala vyjsť knižka O výtvarníkoch a aj voľné pokračovanie S dúhou na palete.

Čím ste chceli byť keď ste bola malá? Kto vás priviedol k písaniu?

Keď som bola malá, zo začiatku som chcela byť lekárka i učiteľka. Baví ma práca s deťmi. Moju tvorbu spočiatku zapisovala mamina na papier, vtedy som ešte nevedela písať, ale neskôr keď som sa to naučila, písala som si do pamätníčka. Vtedy tam boli ešte gramatické chyby, ale človek sa učí celý život.

Ktorú knižku ste prečítali ako prvú? Čítavate si aj vaše knihy?

Prvá knižka? Myslím, že to bola od našej rodáčky Márii Ďuríčkovej. Knižka Danka a Janka. Tiež som mala rada Dobšinského rozprávky, ale i Majster detektívka Kalle Blomkvist od Jevgenji Švarc. Málokedy sa stane, že si prečítam knihu so svojej tvorby. Písanie kníh mi ide niekedy ľahšie, niekedy ťažšie – musím to upravovať, prepisovať.

IMG_5958Chodili ste si aj do tejto knižnice pre knižky?

Sem moje kroky neviedli. Hoci som sa tu narodila, vyrastala som v Krupine, kde som chodila aj na základnú školu, ale i do miestnej knižnice. Rada som sa pohybovala medzi knihami alebo knihy okolo mňa?

Danuša Dragulová-Faktorová vyštudovala žurnalistiku na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Po štúdiu pôsobila ako redaktorka denníkov Práca a Hospodárske noviny, neskôr šéfredaktorka detského časopisu Zornička. V súčasnosti je šéfredaktorkou detských časopisov Maxík a Zvonček. „Už na základnej škole som ako žiačka publikovala svoje príspevky v rôznych časopisov. Píšem poéziu i prózu hlavne pre deti, ale i dospelých. Moja tvorba sa skladá z 30 kníh. Niekto povedal, že moje knihy sú tenké žiletky. Knižky nemajú viac ako 80 strán,“ povedala autorka.

Fotogaléria