ZVonline.sk (Filip Roháček) | 1.3.2016

VIDEO: Mladý zvolenský raper Marks avizuje nový album skladbou Púpava

Mladého rapera Marksa, inak študenta zvolenského Gymnázia Ľudovíta Štúra, sme už na ZVonline.sk predstavovali minulý rok. Okrem svojho prvého albumu pripravil aj príjemný vianočný singel a teraz predstavuje svoju ďalšiu tvorbu.

marks-pupavaStále len osemnásťročného Rapera Marksa, respektíve Marka Parničana, sme pri príležitosti vydania nového klipu a zároveň prípravy nového albumu vyspovedali v krátkom rozhovore.

Ako spätne hodnotíš svoj prvý album? Aký bol z tvojho pohľadu jeho úspech?

Na môj prvý počin sa uchytil celkom solídne. Oslovil ľudí v rôznych vekových kategóriách a to ma nesmierne teší. Začal som ho robiť ako 16-ročný, dokončil ako 17-ročný a na to, že som sa venoval hudbe asi rok aj niečo, som s celkovým výsledkom dosť spokojný. Samozrejme jeho kvalita po hudobnej stránke, nebola až na takej vysokej úrovni, ako by som možno chcel, ale na vtedajšie možnosti sme z neho vytiahli to najlepšie, čo sme mohli. Avšak ďalšie veci už určite budú o niekoľko levelov popredu. Ale tak už to býva, každý interpret by mal „rásť“ a vyvíjať sa.

Teraz prichádzaš so skladbou a videoklipom, ktoré majú byť predzvesťou nového albumu. Čo je témou tejto konkrétnej skladby?

„Púpava“ je môj najosobnejší a najautentickejší videosingel, napísaný aj natočený podľa skutočných udalostí, ktoré ma ovplyvnili najviac. Ide o pospájanie udalostí z môjho života, vďaka ktorým som dnes taký človek, aký som a robím to, čo robím. Natáčanie prebehlo na autentických miestach v obci Tŕnie pri Zvolene, kde sa väčšina odohrala. Chcel som tým poukázať na viacero vecí. Jedným z nich je fakt, prečo dnes robím takú hudbu, ako robím. Že moje texty nie sú napísané pre to, aby niekomu na silu hrali na city, ale sú naozaj úprimné, pravdivé, od srdca a v prvom rade viem o čom v nich hovorím, pretože ich základom sú vlastné skúsenosti. Druhou pointou klipu je to, že takmer každá strata môže pre človeka časom vyznieť ako prínos. Keby je všetko v našom živote tak bezchybné a krásne, neboli by sme si to schopní vážiť.

Prečo má skladba názov práve „Púpava“?

Niekedy jednoducho musíme niečo stratiť, aby sme mohli získať ešte viac. Tam je znázornená tá symbolika s púpavou. Púpava má krásny svetlo žltý kvet, ktorý v tomto prípade vidím ako život človeka. Lenže jedného dňa sa stane to, že ten kvet vybledne, čo znázorňuje, že všetko pekné raz pominie. V tom zafúka vietor a z toho nádherného žltého kvetu už nič neostane. Ostal stáť holý v daždi. To zas vystihuje ťažké životné situácie, stratu ľudí, lásky možno zmyslu života. Situácie kedy sme na dne. Lenže semiačka, o ktoré sme prišli sa časom zakorenia a neskôr z nich vyrastú krásne nové púpavy. To znamená, že ak to ustojíme, tak nás to len a len posilní. Získame ešte viac, ako sme stratili. Chcel som ľuďom nepriamo povedať, aby sa nevzdávali keď sú na dne a skúšali to brať pozitívne. Neskôr to môžu využiť vo svoj prospech. To je hlavná myšlienka tejto skladby.

11665638_708682232611444_1622603210_oŽivot je jak púpava, krehký – no krásny.
Keď fúka vietor kvet ľahko stratíš.
Boli chvíle, keď som stál holý v daždi.
Niečo ti zoberie, ale dvakrát toľko vráti.

Aké budú motívy nového albumu, kedy pripravuješ jeho vydanie a s kým na ňom spolupracuješ?

Ako je vo videoklipe spomenuté, album nesie názov „KONTRAST“. Motív tohto albumu je stručne a jasne v podstate slovo zmena, respektíve odlišnosť, ktorá sa však netýka zovňajška ale vnútra. Ľudský charakter, osobnosť, zmýšľanie, jeho priority a hodnoty sú hlavnou témou, ktorej sa dotýkam v každej skladbe. Tieto skladby sú usporiadané do jedného celku so začiatkom, koncom a hlavnou ideou. Mal by ľudí pozitívne ovplyvniť, poprípade pozdvihnúť v ťažkých situáciách. Čo sa týka audio stránky, tak o celú sa postaral Čech Niro a jeho štúdio TNT. Najväčšou zaujímavosťou na tomto albume je to, že každá skladba bude mať aj svoj videoklip, ktoré má na starosti Robo Bošela z Môlča Records. Tieto videoklipy budú vychádzať zaradom každý tretí pondelok s tým, že na seba budú nadväzovať a tak dokonale stvárnia tento projekt do úplného celku. Release plánujem približne na september, no prvý videoklip ide von už 21. marca, pričom posledný by mal uzrieť svetlo života 30. januára 2017. Pochopiteľne s tým bolo a ešte aj bude veľa práce, ale verím tomu, že to v konečnom zúčtovaní bude stáť za to a podarí sa nám urobiť album, ktorý na Slovensku ešte nebol.