hodinyV noci zo soboty na nedeľu prejdeme na nám prirodzený zimný čas. Presne o 3.00 h v nedeľu 25. októbra, by sme si mali vrátiť ručičky na hodinkách o jednu hodinu dozadu na 2.00 h.

Moderné mobilné telefóny, tablety a počítače vykonávajú zmenu spravidla automaticky. Neplatí to však pre úplne všetky zariadenia, a preto sa kontrola vždy oplatí.

Zmena času sa v minulosti zaviedla v súvislosti s úsporami energií a tým efektívnejším využitím denného svetla. Neskorší súmrak tiež štatisticky znižuje počet automobilových nehôd. V dnešnej dobe má zmena času viac odporcov, ako prívržencov. Zmena totiž nepriaznivo vplýva na biorytmus, a tak aj celkové zdravie a psychiku ľudí. Letný čas je považovaný za umelý a prirodzený pre človeka je zimný. Tento rok sme na letný čas prechádzali 29. marca. V roku 2016 ho opäť začneme používať 27. marca.

Európska únia pôvodne plánovala zrušenie prechodu na letný čas už v roku 2011. Aktuálne síce na základe súladu s európskou legislatívou platí, že by sa zmeny času mali skončiť v roku 2016, no v ostatných týždňoch sa hovorí o možnosti, že Brusel opäť predĺži zmeny času na ďalší päťročný cyklus. Aktuálna iniciatíva českých europoslancov, ktorých z veľkej časti podporujú aj ich slovenskí kolegovia, aby zmeny času definitívne skončili, si zatiaľ nezískali väčšinovú podporu. Na Slovensku sa zmeny začali zavádzať ešte v období Rakúsko-Uhorska, pravidelne potom od roku 1979.