Podľa predpokladov epidemiológov výskyt akútnych respiračných ochorení (ARO) v porovnaní s uplynulým týždňom opätovne stúpol.  V medzitýžňovom porovnaní je vyšší o 13,2 percenta.

vreckovka, nádcha, chrípka, alergiaZ akútnych respiračných  ochorení sa však v 10. kalendárnom týždni z ARO vyvinulo o 6,6 percenta menej prípadov chrípky. Epidemiológovia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v okrese Veľký Krtíš  evidovali koncom tohto týždňa jedno podozrenie na pandemickú chrípku (AH1N1) u 37- ročnej pacientky z Modrého Kameňa. Vzorky biologického materiálu na potvrdenie, či vyvrátenie podozrenia na toto ochorenie zaslali včera do laboratórií banskobystrického RÚVZ. Podľa vedúcej odboru epidemiológie banskobystrického (RÚVZ) MUDr. Márie Avdičovej ich vyšetrením na nepotvrdila prítomnosť tohto vírusu, ako ani chrípky typu A. Biologický materiál sa ďalej vyšetruje na prítomnosť vírusu chrípky typu B.

V 10. kalendárnom týždni tohto roku je o 10 percent menej respiračných ochorení a o tretinu menej chorých na chrípku, ako v 10. kalendárnom týždni 2013. V sledovanom kalendárnom týždni však bola v Banskobystrickom kraji pre zvýšený výskyt ARO, či CHPO prerušená prevádzka v základnej škole Čakanovce v okrese Lučenec, kde sa pre 78 – percentnú chorobnosť začne učiť až po 11. marci. Epidemiológovia RÚVZ v Banskej Bystrici, ktorý zbiera a analyzuje údaje za celý Banskobystrický kraj, evidujú v absolútnych číslach v hodnotenom týždni takmer 5658 prípadov ARO, čo je chorobnosť 1719 prípadov na 100 000 obyvateľov v starostlivosti lekárov hlásiacich v tomto týždni. Z toho je chrípke podobných 517 ochorení, čo predstavuje chorobnosť 157 na 100 000 osôb v starostlivosti lekárov hlásiacich v tomto týždni. Počet chorých na ARO v absolútnych číslach je v 10. kalendárnom týždni najvyšší v okrese Veľký Krtíš (784 chorých), kde sa ako v jedinom z 13 okresov banskobystrického kraja vyskytujú lokálne epidémie. V počte chorých na ARO nasledujú  okresy Lučenec (619), Rimavská Sobota (579) a Žiar nad Hronom (525), ale aj okresy Brezno, Revúca a Žarnovica. Čo sa týka chrípky, najviac pacientov je v okresoch Lučenec, Banská Štiavnica, Žarnovica a Revúca. Napriek klesajúcemu výskytu ochorení na chrípku zachovávajú epidemiológovia podľa MUDr. Márie Avdičovej prísnu epidemiologickú bdelosť hlavne v súvislosti s výskytom chrípky typu AH1N1).

V porovnaní s uplynulým týždňom je mierne vyšší počet komplikácií z uvedených ochorení – predstavuje 4,2 percenta z celkového počtu chorých. Najčastejšie sa zápalové ochorenia horných ciest dýchacích, ako aj chrípky skomplikovali zápalmi dutín (137 prípadov), v55 prípadoch zápalmi stredného ucha a v 47 prípadoch zápalom pľúc. Ochorenia na ARO však tomto týždni v absolútnom počte chorých najviac postihujú vekovú skupinu ekonomicky činného obyvateľstva, detí základných škôl, pomerne vysoká chorobnosť je aj medzi najmenšími deťmi od 0  do 5 rokov. Chorých na chrípku a jej podobné ochorenia najviac postihujú opäť ekonomicky činné obyvateľstvo a seniorov. Najmenej chorých na CHPO je medzi najmenšími deťmi. Epidemiológovia urobili celú štatistiku na základe hlásení 50 percent lekárov pre deti a dorast a rovnakého počtu lekárov prvého kontaktu pre dospelých.

Monitorujú aj výskyt hepatitídy

V rámci hygienicko-epidemiologickej situácie za 10. kalendárny týždeň v Banskobystrickom kraji hlásil RÚVZ Rimavská Sobota za okres Revúca potvrdené ochorenie ikterickej (prítomné zožltnutie pacienta) formy vírusovej hepatitídy typu A . Ide o 28—ročného neočkovaného muža, ktorého  hospitalizovali v lučenskej nemocnici. Ochorenie pravdepodobne súvisí s epidemickým výskytom vírusovej hepatitídy typu A v Jelšave, zaznamenaným v októbri až decembri uplynulého roka. V rámci protiepidemiologických opatrení bola rozhodnutím orgánu na  ochranu zdravia nariadená imunizácia (očkovanie) priamych kontaktov v rodine i v zamestnaní.

Vírusová hepatitída je súhrnné označenie pre šesť vírusových chorôb – hepatitídu A, B, C, D, E a G. Ich spoločným znakom je poškodenie pečene zápalom a podobný klinický obraz. Sú vyvolávané primárne hepatotropnými (pečeň poškodzujúcimi) vírusmi. Medzi jednotlivými typmi neexistuje skrížená imunita, čo znamená, že prekonanie jedného typu hepatitídy nevyvoláva obranyschopnosť proti ostatným typom.