grandviglas-extCelkové náklady na rekonštrukciu Vígľašského zámku a jeho prestavbu na štvorhviezdičkový zámocký hotel The Grand Vígľaš dosiahli takmer 16-miliónov eur a z nich približne 6 miliónov eur bolo financovaných z eurofondov.

Zámok je v súčasnosti už tretí mesiac v prevádzke pre širokú verejnosť a zamestnáva viac ako 30 z celkovo plánovaných 40 pracovníkov rôznych hotelových profesií vrátane manažérskych. Zvyšné pracovné pozície budú obsadzované postupne podľa vyťaženosti z cca 900 záujemcov, ktorí sa prihlásili o prácu v hoteli. Objekt zámku je zapísaný v zozname Národných kultúrnych pamiatok. Prvé nádvorie je prístupné širšej verejnosti, druhé nádvorie je vyhradené pre ubytovaných hostí. Informoval o tom riaditeľ hotela Róbert Balek.

,,Ruiny zámku odkúpil od obce súkromný investor – spoločnosť Zámok Vígľaš v roku 2007, kedy sa začal realizovať projekt jeho obnovy pod dohľadom odborníkov z pamiatkových úradov. V roku 2009 sme začali s obnovou hradného opevnenia, priľahlých bášt a zámockého objektu. Z pohľadu 4-ročnej obnovy pôvodného hradu ide o unikát na Slovensku a vôbec v strednej Európe. Rozsiahla rekonštrukcia bola ukončená v septembri 2013 a začiatkom septembra 2014 bol slávnostne otvorený ako kongresový hotel The Grand Vígľaš s poskytovaním wellness služieb. Zámok Vígľaš je symbolom nového trendu v hotelierstve na Slovensku. Veľkorysá rekonštrukcia prináša návštevníkom zámku návrat do obdobia gotiky, renesancie i baroka a je aristokratickým skvostom nielen podpolianskeho regiónu, ale aj Slovenska. Obľúbené sídlo piatich uhorských kráľov si môže každý pozrieť so sprievodom a odborným výkladom v určených časoch na prehliadky za poplatok 3 eurá. Návštevníci môžu u nás vidieť aj zbierku zbraní v rytierskych sálach a na chodbách, či obchod so suvenírmi spolu s výstavou fotografií z rekonštrukcie na vstupnom nádvorí,“ konštatoval Balek.

GrandViglas-restauraciaDodal, že ťahákom sú nielen izby v siedmich kategóriách, zariadené dobovým nábytkom v stredovekom štýle, ale aj Veľká Kongresová sála kráľa Žigmunda pre 200 osôb, vytesaná do skaly a menšia sála kráľa Mateja Korvína, Biely a Červený salónik, či Malá a Veľká rytierska sála s kaplnkou. Kaplnka bola zasvätená sv. Michaelovi Archanjelovi arcibiskupom Mons. Leopoldom Mancinim z Vatikánu. Na tie nadväzuje gotická Kaplnka, kde môžu byť cirkevné obrady. Kongresové sály a salóniky situované v historických aj moderných priestoroch zámku, sú určené najmä pre firemnú klientelu, teambuildingy a školenia. Rytierske sály sú vhodné zas pre spoločenské podujatia, ceremónie a tiež cirkevné obrady.

,,Samostatnou kategóriou doplnkových služieb je hotelové wellness centrum, Wellness – Queen Barbara Spa. Je pomenované po kráľovnej Barbare Celjskej, pretože tu ako kráľovná a manželka cisára Žigmunda dlhé roky žila a spravovala okolité panstvo, majetky,“ vymenoval Róbert Balek.

GrandViglas-izbaĎalej poukázal na to, že honosná reštaurácia AnjouCourt je nazvaná podľa kráľovského rodu Anjou, ktorého prítomnosť vyjadrujú rodové ľalie a bohato zdobený, ručne maľovaný strop. Dominantou reštaurácie je grandiózny krb, nad ktorým sa vyníma reliéf uhorského a českého kráľa a rímsko-nemeckého cisára Žigmunda pri audiencii poslov Rádu nemeckých rytierov. Ručne maľovaná freska na protiľahlej stene symbolizuje vstup do ďalšej miestnosti i času a znázorňuje stolovanie v stredoveku.

Klenby štýlovej hradnej kaviarne kráľa Ľudovíta I. v historickej sále, prístupnej aj z vonkajšieho nádvoria, podopierajú oporné piliere. Je vhodná nielen na ranné posedenie pri káve, či večerné stretnutia s priateľmi, ale aj pre menšie rodinné i firemné podujatia a je denne prístupná aj pre neubytovaných hostí.V podzemných priestoroch zámku je situovaná Vináreň kráľa Vladislava II. s plánovanou vonkajšou letnou terasou, ktorú ocenia najmä dvojice a skupiny priateľov na súkromných party.

Zámok Vígľaš je výnimočným historickým miestom, ktorý spája stredovekú atmosféru so špičkovými službami štvorhviezdičkového hotela. Prehliadky do vnútorných častí zámku sa organizujú počas pracovných dní aj víkendov trikrát denne o 11.00h, 13.00h a 15.00 h.