V mikulášskej atmosfére plnej očakávania, nádejí a samozrejme rozdávania tento krát nielen sladkostí sa 6. a 7. decembra 2014 v banskobystrickej plavárni na Štiavničkách konal 28. ročník Vianočnej ceny o pohár primátora Zvolena a 12. ročník Memoriálu Olda Vdolečka.

Súťaž už tradične hostila nielen kluby a pretekárov z celého Slovenska, ale aj zahraničných účastníkov. Na štartovacie bloky sa postavilo 181 pretekárov, ktorí spolu štartovali 796-krát.

Početné aj KŠP Calypso Zvolen

Keďže išlo o domáce preteky, v početnom zastúpení sa na nich predstavili aj plavci KŠP Calypso Zvolen. Našich 47 plavcov tvorilo najpočetnejšiu zostavu pretekov. A neostalo len pri sile v početnosti. Naši plavci spolu vybojovali 55 medailových umiestnení v individuálnych disciplínach a 17 umiestnení v pretekoch štafiet.

calypso

Výborní najmä starší

Svoju najlepšiu formu na konci roka potvrdili najmä najstarší plavci. Z chlapcov v kategórii B vyplávali medailové miesta Marek Vajda – zlato na 200BF, striebro z 50BF a 200PP a bronz na 400PP, Matej Sarvaš – bronz na 50BF a 100BF, Adam Gonda – striebro na 200BF, Peter Žigmund – bronz na 100RP a Andrej Kmeťko – bronz na 200PP. Z dievčat tejto kategórie plávala len Terezka Sliacka, ktorá si domov odniesla dve bronzové medaile z 50BF a 100BF.

Chlapčenské výkony v kategórii C najúspešnejšie hájil Patrik Sarvaš, ktorý však svojimi výkonmi – zlato zo 100BF, striebro z 50BF a 200BF a bronz zo 100PP, patril k našim najúspešnejším plavcom. Dievčatá v tejto kategórii boli úspešnejšie. Odorová Bea priniesla domov dve strieborné medaile z 200BF a 100BF a jednu bronzovú za 50BF. Sarvašová Katka k tomu v tejto kategórii pridala zlato za 100 BF a striebro za 200BF a Láskavá Saša ešte jedno striebro za 50BF.

Medzi staršími plavcami sme na týchto pretekoch uvítali aj našu jedinú plavkyňu za
kategóriu A Moniku Šoucovú, ktorá tiež neodišla bez medaile. Vo svojej kategórii vybojovala bronzové umiestnenie na 200PP.

Mladší tiež vyhrávali

Aj v nižších kategóriách sa rozdávali medaile. V kategórii D bol z chlapcov žiaľ už tradične úspešný len Jožko Pribylina, ktorý však priniesol tri zlaté umiestnenia z 800PP, 200BF a 400PP. Dievčatám sa darilo o niečo lepšie. Umiestnili sa Hrbáľová Esterka – striebro na 800PP a bronz na 100BF, Almášiová Natálka – bronz na 400PP a Sekerešová Aďka – bronz na 800PP.

Ešte menej bola úspešná kategória E, kde dievčatá nemali svoje zastúpenie na medailových priečkach a z chlapcov sa umiestnili len Alex Stratil – trikrát bronz z disciplín 200BF, 100BF a 400PP a Maťo Michalec, ktorý priniesol z disciplíny 200PP striebro.

Situáciu teda zachraňovali najmenší v kategórii F. Z chlapcov sa už tradične umiestnil Matúško Ďurík – štyrikrát strieborný v disciplínach 50BF, 100BF, 200BF a 200PP a raz bronzový na 100PP, na stupni víťazov sme však videli aj nové tváre. Zlato na 50PP a striebro na 100PP vybojoval Filip Bazala a Miško Novikmec k tomu pridal ešte striebro z 50PP a bronz z 200PP. Náš najmladší plavec, Ďurko Oklepek, sa ešte medailovo neumiestnil, v disciplíne 50PP však skončil na peknom štvrtom mieste.

Veľmi dobre sa držali aj dievčatá. Prvé priečky už tradične obsadzovala naša najväčšia hviezdička, Darinka Paprčková, ktorá bola štyri krát zlatá na 50PP, 100PP, 200PP a 100BF. Tesne za ňou sa držala Lucka Oklepková, ktorá vyhrala zlato na 50BF, striebro na 50PP a 100PP a pridala k tomu aj bronz na 200PP. Našou poslednou hviezdou v tejto kategórii bola Sárka Zeliezková, ktorá aj napriek tomu, že v klube ešte len začína, vyhrala tri krát bronz v disciplínach 50PP, 100PP a 100BF a jedno cenné striebro na 200PP.

Najlepšie výkony a celkové body

Okrem našich plavcov však musíme spomenúť aj výborné výkony ostatných klubov a ich plavcov. Ako najlepší juniorský výkon bol ohodnotený výkon Adama Bukora z Tritonu Šaľa v disciplíne 400PP. Najrýchlejší výkon na 100PP v mužskej kategórii podal Podhorný Petr z klubu Uhlomost–sports a v ženskej kategórii Christovová Zuzana z Delfínu Žilina.

V hodnotení klubov sa na treťom mieste s počtom bodov 21654 umiestnilo KŠP Calypso, na druhom mieste s počtom bodov 26560 KVŠ Oceán Bratislava a prvú priečku s počtom bodov 27620 obsadil klub Uhlomost-sport.

Ďakujeme aj ostatným plavcom za ich výkony, organizátorom za mimoriadne hladký priebeh pretekov, všetkým zúčastneným želáme do budúcna veľa osobných aj športových úspechov a snáď sa v takejto príjemnej atmosfére stretneme opäť o rok na ďalšom ročníku Vianočnej ceny.