TS KRPZ v BB (A. Petrovičová) | 14.9.2015

Nezvestného ťažko chorého Zvolenčana pomohol vypátrať policajný pes

Polícia vo Zvolene vyhlásila v piatok 11. septembra pátranie po nezvestnom 83-ročnom mužovi zo Zvolena, ktorý odišiel z miesta svojho bydliska a nepodal o sebe žiadne informácie. Polícia muža v nedeľu našla vyčerpaného a zraneného v lesnom poraste nad Podborovou.

Dasty

Policajný labrador menom Dasty.

O pátraní sme ešte v piatok podvečer informovali aj na portáli ZVonline.sk. Polícia okamžite po prijatí oznámenia začala pátranie po tejto osobe, ktorá trpí tretím stupňom alzheimerovej choroby a podľa slov príbuzných býva niekedy dezorientovaná. V poobedňajších hodinách už bola vyhlásená pátracia akcia, s cieľom prezretia okolia miesta bydliska nezvestného, ako aj neďalekej záhradkárskej oblasti a lesného porastu. Pátracia akcia pokračovala aj počas víkendu. Do pátrania bol zapojený aj služobný pes.

V nedeľu 13. septembra nastal v pátraní zlom. Policajný psovod so svojim služobným psom v skorých ranných hodinách začali prepátravať okolie, tento krát s pozitívnym výsledkom. Krátko pred 9.00 hodinou bol nezvestný muž nájdený služobným psom v lesnom poraste nad mestskou časťou Podborová vo Zvolene v ťažko dostupnom teréne. Starší pán bol vyčerpaný a zranený, preto bol sanitkou prevezený na ošetrenie do nemocnice vo Zvolene.

Veľkú zásluhu na úspešnej pátracej akcii má práve služobný pes, 4,5-ročný labrador menom Dasty, ktorý je špeciálne cvičený na záchranárske práce. Psík je pod vedením Mareka Šupu z oddelenia služobnej kynológie OR PZ vo Zvolene, ktorý je aktuálne majstrom Slovenska v služobnej kynológii.

Dasty sa už v minulosti zúčastnil viacerých zahraničných operácií. Úspešnou pátracou akciou sa len potvrdili kvality ako policajného kynológa, tak aj služobného psa, ktorí dokázali obhájiť svoj titul majstra aj v teréne.