ZVonline (Nika Spišková), foto: FS Marína | 6.10.2011

Marína oslavuje 45. výročie od založenia

Rok 2011 sa nesie v znamení folklóru. Nedávno sme oslavovali 55. výročie FS Poľana a teraz začínajú ďalšie veľké oslavy. Folklórny súbor železničiarov Marína má 45. výročie od založenia súboru. Pri tejto príležitosti si členovia súboru pripravili bohatý program nie len pre verejnosť.

Folklórny súbor Marína tvoria mladí ľudia, prevažne študenti stredných a vysokých škôl, zo Zvolena a okolia. Vo svojich vystúpeniach Marína pomáha zachovávať a rozvíjať slovenský folklór. Jej predstavenia sú dynamické a rôznorodé. Aj preto sa súbor stal obľúbeným nie len na Slovensku, ale aj v zahraničí. Ich vystúpenia si pozreli diváci mnohých štátov, okrem iného v Nemecku, Belgicku, Nórsku, Turecku či v ďalekom Mexiku. V súčasnosti má súbor tri umelecké zložky – tanečný úbor, hudobná zložka pod vedením Pavla Martinku a dievčenská spevácka skupina, o ktorú sa stará Phdr. Andrea Jágerová. Umeleckým vedúcim a choreografom je už dlhé roky Mgr. Ján Jamriška.

Oslavy odštartujú 6. októbra vystúpením „Marína železničiarom…“. Ako už názov prezrádza, nejde o vystúpenie pre verejnosť, vstup bude na pozvánky. Ani verejnosti však Marína neostane nič dlžná. Už o týždeň na to si totiž pripravila vystúpenie s názvom „Marína Zvolenčanom…“. Tento program je už určený všetkým milovníkom folklóru, ktorý sa tiež chcú zapojiť do osláv. Vystúpenie bude v Dome kultúry ŽSR a prísť môže každý. Každý zážitok však niečo stojí, takže ak sa chcete zúčastniť vystúpenia naživo, pripravte si 4€ na vstup. Ak uprednostňujete hudbu a spev pred tancom, pre vás je určený hudobno-spevácky program „Keť ďiouke spievajú…“, ktorý prebehne v Dome kultúry ŽSR 15. októbra. Večer je spojený s verejnou rozhlasovou nahrávkou cyklu „Hrajteže mi, hrajte…“. Presne o týždeň neskôr Marína zavíta aj do Divadla JGT. Vystúpenie „Kytica pre Marínu…“ je programom len pre pozvaných hostí, týmto vystúpením zároveň vyvrcholia oslavy výročia. Kto by však chcel predsa len zažiť aj toto vystúpenie, nemusí vešať hlavu. Reprízu programu uvedie Marína 29. októbra v Dome kultúry ŽSR.

Viac informácií nájdete TU.