Pretekári Zväzu plutvového plávania Slovenska sa tento rok stretli už na druhom kole Ligy mládeže a Slovenskej ligy, ktoré sa konalo 23.5.2015 v Žiline pod taktovkou žilinského Klubu športového potápania Delfín Žilina.

Pretekov sa zúčastnilo päť slovenských klubov a samozrejme nesmeli chýbať ani reprezentanti KŠP Calypsa Zvolen. V početnej 49 člennej výprave sa nestratili mladší ani starší a tak sme mohli vidieť krásne výkony aj veľké úspechy.

V strede úspešný Jozef Pribylina.

V najmladšej kategórii E0 vynikala najmä trojica chlapcov Filip Bazala (prvé miesto 50BF – 34,70), Samuel Horoš (prvé miesto 100PP – 1:15,05, druhé miesto 200BF – 2:53,17 a tretie miesto 50BF – 35,14) a Michal Novikmec (tretí na 100PP – 1:20,75 a 200 BF – 2:53,39). Dievčatá v tejto kategórii už tradične zastupovala Lucka Oklepková (tretie miesto na 100PP – 1:21,24) a veľkým prekvapením bola Paulínka Tomášová, ktorá si v disciplíne 200BF – 3:00,03 vybojovala svoju historicky prvú a ešte aj striebornú medailu.

V kategórii E sa výrazne zlepšovali najmä časy, dievčatám to však na medailové priečky nestačilo a aj medzi chlapcami sa šťastie usmialo len na Tomáša Janešíka, ktorý si nakoniec z disciplíny 100PP – 1:05,31 odnášal domov striebro.

V kategórii D sme videli jedného z našich najúspešnejších plavcov – Jožka Pribylinu. Svojimi skvelými časmi (50BF – 24,32, 100RP – 48,65, 400PP – 3:57,25) vybojoval tri zlaté mediale a zaslúžil sa o najvyšší možný bodový zisk pre klub. Za dievčatá statočne bojovala Andrejka Sekerešová, ktorá si odniesla zlato za 100RP – 54,84, striebro za 50BF – 27,57a bronz za 400PP – 4:30,39.

simiakova
Miroslava Šimiaková uprostred a v pravo Katarína Sarvašová.

V kategórii C sme opäť videli naše najväčšie úspechy a to v podaní Mirky Šimiakovej, ktorej sa tiež podarilo získať tri zlaté medaile a svojimi časmi (400RP – 4:10,37, 100PP – 46,82, 200BF – 2:08,39) potvrdila nielen skvelú formu, ale zaslúžila sa o ďalší najvyšší bodový zisk. Druhou medailistkou bola na 100PP – 53,63 bronzová Katka Sarvašová.

Kategóriu B zastupoval Patrik Sarvaš. Ziskom dvoch zlatých na 50BF časom 22,38 a 200BF časom 1:51,75 a jednej striebornej medaile na 100RP časom 42,59 sa stal tretím najúspešnejším klubovým plavcom týchto pretekov. V tejto kategórii pridal ešte jednu striebornú medailu na 50 BF – 23,05 Matej Sarvaš.

Našou najväčšou radosťou bola v tomto kole ligy kategória A, najmä preto, že sme po dlhej odmlke mohli opäť vidieť plávať niektorých starších plavcov a opäť sa tešiť z ich časov aj umiestnení. Za mužov sa tri krát na strieborný stupienok postavil Peter Žigmund v disciplínach 50 BF s časom 22,55, 100RP s časom 43,57 a 200BF s časom 1:58,36. Bronzové umiestnenie pridal ešte Andrej Kmeťko na 100 RP časom 44,45. Tri medailové priečky vybojovala aj Monika Šoucová. Na 50BF – 26,87 a 200BF – 2:14,66 to bolo bronzové umiestnenie, na 100RP – 49,33 vyplávala striebro.

Organizátori pamätali aj na vekovo najmladší a najstarších, ktorých tiež neminulo ocenenie. Najmladším účastníkom pretekov sa stal Daniel Bezek 2008, najmladšou účastníčkou bola Terezka Kováčová 2009 z KŠP Calypso Zvolen. Ku nim sa na stupne víťazov postavili aj najstarší účastníci pretekov Peter Majerík 1968 z Oceánu BratislavaMonika Šoucová 1986 z KŠP Calypso Zvolen.

Chvála samozrejme nepatrí len tým umiestneným. Pochváliť chceme aj tých, ktorí svojím poctivým tréningom zlepšujú osobné časy. Vydržte, raz sa na medailové priečky dostanete aj vy. Osobitne patrí pochvala tým, čo sa na pretekoch zúčastnili po prvý krát. Dúfame, že sa im po počiatočnom prekonaní strachu na pretekoch páčilo a že svoje skvelé výkony budú už len zlepšovať.

V súťažiach štafiet na 4 x 100PP calypsáci získali dva krát prvé miesto za kategóriu A v zložení Kmeťko A., Hastík V., Šoucová M., Žigmund P. – 3:08,19 a za kategóriu F v zložení Oklepková L., Horoš S., Bazala F. a Novikmec M. – 5:19,98 Kategória B v zložení Gonda A., Odorová B., Kušík T., Sarvaš P., – 3:14,98 kategória D v zložení Sekerešová A., Oklepková K., Michalec M., Pribylina J. – 3:36,30 a kategória E v zložení Brindová J., Janešík T., Zeliezková S., Paprčková D., – 4:29,02 vybojovali zhodne strieborné umiestnenia. Bronzová bola štafeta kategórie C v zložení Šimiaková, M. Výboh, Jušková D., Sarvašová K., – 3:47,47.

V tomto kole získalo KŠP Calypso 2673 bodov a zaostalo za víťazom KVŠ Careta o 153 bodov. Všetkým plavcom ďakujeme a tešíme sa na stretnutie na Majstrovstvách Slovenska v Šali.