Študentská karta bude platiť iba ako doklad pre zľavu. Na nabíjanie kreditu sa bude dať využiť iba karta vydaná SAD Zvolen.

V mestskej hromadnej doprave vo Zvolene,  Banskej Bystrici a na linkách SAD Zvolen, i tých prímestských, už nebude možné využiť na nabíjanie kreditu študentskú ISIC kartu. Tá ďalej platí iba ako doklad na preukázanie zľavy z cestovného. Kto chce využívať výhody kreditového systému cestovania, musí si zaobstarať kartu SAD Zvolen.

Dôvodom sú technické príčiny, kedy súčasný systém terminálov nevedel garantovať spoľahlivosť a bezpečnosť pri kartách vydaných treťou stranou. „Po viacerých neúspešných pokusoch vyladiť tento systém, sme sa to rozhodli pozastaviť,“ hovorí na margo ISIC kariet Marek Modranský zo SAD Zvolen.

Pre spoločnosť je čip na ISIC karte cudzí, čo sa prejavovalo aj v technických problémoch. Podľa Modranského ak má SAD Zvolen garantovať výšku vkladov, je nutné prejsť k využívaniu čisto vlastných kariet.

V prípade, že by sa podarilo vyriešiť problematické technické záležitosti, je možný návrat k akceptácii ISIC kariet. „Sme za každú formu, ktorá zjednoduší cestovanie, nielen študentom, ale aj ZŤP alebo dôchodcom,“ dodal Modranský.

ISIC karty využíva ako študentské preukazy aj zvolenská Technická univerzita či  Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici či niektoré stredné školy. Jazdiť za zľavnenú cenu na ňu ale mohli aj študenti z iných miest. Priame využitie v MHD pre nich znamenalo ušetrené náklady za vybavovanie dopravných kariet dopravcu či každoročných zľavových kariet.

Aktualizácia 17.10.2012: SAD Zvolen sa vráti k akceptácii ISIC kariet…