Banskobystrickí hokejisti si v piatok večer po poslednom derby v programe hlavnej súťaže Tipsport ligy prebrali pohár za víťazstvo v základnej časti najvyššej slovenskej hokejovej súťaže. Preberanie ale pre nich malo trpkastú príchuť, predchádzalo mu totiž ďalšie prehrané derby.

HC´05 iClinic Banská Bystrica vs. HKM Zvolen 3:4 po predĺžení (0:3, 2:0, 1:0 – 0:1)

Góly: 33. Kafka (Sersen), 37. Buc (Maione, Hickmott), 58. Higgs (Handzuš, Skalický) – 8. Zuzin (Andersons), 8. Mráz (Klhůfek, Novák), 12. Mráz, 63. Hraško (Zuzin, Puliš). Zápas sledovalo 2841 divákov (vypredané).

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystrica: Lawson (12. Bacashihua) – Maione, Wishart, Sersen, Kubka, Mihalik, Carlsson, Rosandič, Gründling – Hickmott, Surový, Buc – Belluš, Trukhno, Kafka – Skalický, Higgs, Handzuš – Matoušek, Bortňák, Lamper

Zostava HKM Zvolen: Baroš – Krejčí, Andersons, Hraško, Valenta, Habšuda, Plekhanov, Homer – Síkela, Puliš, Zuzin – Novák, Mráz, Klhůfek – Matis, Jurík, Petráš – Dubeň, Jakubík, Jurák – Kelemen

Pred zápasom vedenie domáceho celku zablahoželalo Michalovi Handzušovi k jeho sobotňajším okrúhlym štyridsiatym narodeninám, ale na to Zvolenčania nebrali ohľad a Lawsona, ktorý dostal šancu v bráne pred Bacashihuom, totálne zdevastovali. Na začiatku ôsmej minúty prebral puk pred vlastným bránkoviskom Peter Zuzin a sám sa dostal až pred svätyňu súpera, kde krásnou strelou zakončil nechytateľne do rohu brány. Prešlo len tridsaťtri sekúnd a Lawson lovil puk opäť. Carlsson prepadol na modrej, takže z prečíslenia sa bekendovým blafákom trafil aj Bruno Mráz. Vladimír Országh si následne vzal oddychový čas, ale ani to nepomohlo. Lawsona z brány vyhnal svojim druhým gólom v zápase Bruno Mráz. Spočiatku nenápadné nahodenie od mantinelu bolo pravdepodobne tečované a skončilo v hornom rohu. Zmena brankárov tak bola nevyhnutná.

Barani sa až v druhom dejstve začali dostávať do šancí. Higgs v úvode ani Kafka o niekoľko minút neskôr ešte neuspeli, ale práve druhý menovaný český legionár sa presadil krátko po uplynutí polovici stretnutia. Sersen nahodil oblúčikom puk od modrej, ten spadol pred bránkovisko a snajper domácich sa presadil mazáckym zakončením bekhendom ponad plece Baroša. Na rozdiel jediného gólu sa Banskobystričania dotiahli v presilovej hre. Strelu Maioneho pred bránkoviskom tečoval Dávid Buc, čím nedal hosťujúcemu gólmanovi šancu zasiahnuť. Záver prostrednej časti hry však poznamenali dve vylúčenia na domácej strane v rozpätí trinástich sekúnd. Tú si hostia preniesli aj do tretej tretiny, ale ani za 107 sekúnd hry proti trojici Bacashihuu neprekonali.

Domáci sa snažili celú tretiu tretinu dostať sa k vyrovnaniu, lenže veľké šance sa nechceli dostaviť. V závere však Banskú Bystricu vykúpil Američan Higgs, ktorý ťažil z prihrávky pred prázdnu bránu od Michala Handzuša. Zimák explodoval a zdalo sa, že v prípadnom predĺžení domáci získajú bonusový bod. To nakoniec aj prišlo, lenže Maione vo veľkej šanci tesne minul a tak Zvolenčan Hraško z prečíslenia trafil popri „Cashovej“ vyrážačke do siete, čím derby rozhodol. Aj napriek tomu si Tomáš Surový so spoluhráčmi po zápase prebrali trofej pre víťaza základnej časti.

Povedali po zápase:

Michal Handzuš (útočník B. Bystrice, 0+1): „Po troch góloch sme sa vrátili k svojej hre, ukázali charakter mužstva a vyrovnali. Škoda toho predĺženia. Chceli sme vyhrať, hlavne, keď sme sa vrátili z 0:3 na 3:3. Taký je hokej.“

Peter Hraško (obranca Zvolena, 1+0): „Povedali sme si, že nepozeráme na to, ako sme v tabuľke. Derby je proste derby, to sa hrá na krv. Začiatok nám síce vyšiel, ale dostali sme potom gól v oslabení, na tom musíme popracovať. Každý zápas je pre nás už ako play off. Vyhrávali sme, ale súper mal dosť silný káder. Dokázali to dotiahnuť, takže škoda.“

Základnú časť zvolenskí hokejisti ukončia v nedeľu 12. marca na domácom ľade zápasom proti Liptovskému Mikulášu. Začiatok je stanovený na 17.00 hod.