Plutvoví plavci z Klubu vodných športov Careta pri TU vo Zvolene zorganizovali 20. februára na banskobystrickej plavárni 1. kolo Stredoeurópskeho pohára mládeže (SPM).

IMG_0104Okrem usporiadateľského klubu sa pretekov zúčastnili české kluby TZP Nemo Zlín,  KVS Laguna Nový Jičín a poľský KDP Nautilus Jastrzebie Zdrój. Slovensko reprezentovali aj plavci zo KŠP Tritón Šaľa.

Vyše sto pretekárov si zmeralo svoje sily v 6 disciplínach podľa vekových kategórií. Plávalo sa s monoplutvou (PP) 50 m, 100 m, 200 m, 400 m. Zároveň sa plávalo i s klasickými plutvami (BF), a to 50 m. Kategória C mala na programe 400 m RP (plávanie pod vodou s fľašou). Každý individuálny výkon sa hodnotil podľa medzinárodnej výkonnostnej tabuľky. Body sa spočítavali a vytvárali poradie pretekárov v trojboji.

Medzi najmladšími careťáckymi nádejami vo vekovej kategórii F (do 9 rokov) si svoje prvé medaily vyplávala Lea Kminiaková, a to hneď vo všetkých troch disciplínach: dve striebrá za 50 m PP a 100 m PP a bronz za 50 m BF. Lea sa tešila aj z pohára za 2. miesto v trojboji.

Medzi chlapcami vo vekovej kategórii E (10 – 11 rokov) sa darilo Jakubovi Hraškovi, ktorý zvíťazil na trati 100 m PP a na 200 m PP obsadil 2. miesto, čo mu v trojboji vynieslo konečné 3. miesto. Úspešné boli aj „éčkarské“ dievčatá: Bianka Bieliková si domov odniesla dve bronzové medaily za 50 m BF a 100 m PP, Adela Danková rovnako bronz vyplávala v disciplíne 200 m PP a zlato v disciplíne 50 m BF, čo jej v trojboji stačilo na 2. miesto.

Výborné výsledky dosiahli dievčatá vo vekovej kategórii D (12 – 13 rokov). Victoria Mináčová si v bystrickom bazéne vyplávala dve zlaté medaily za 100 m PP a 400 m PP, čo jej v celkovom súčte bodov za tri disciplíny prinieslo 1. miesto v trojboji. Hana Vasilová dominovala na najkratšej trati 50 m BF a na 100 m PP doplávala na 2. mieste. Druhé miesto jej patrilo aj v trojboji. Ľubomíra Sopková získala striebro za 400 m PP a bronz za 100 m PP.

l plavanie 2Medzi mužmi  vo vekovej kategórii C (14 – 15 rokov) v silnej konkurencii na stupne víťazov za 3. miesto vystúpil len Michal Vasil v disciplíne 400 m RP. Rovnako 3. miesto získal aj za trojboj.

Vo vekovej kategórii B + A stupne víťazov plne obsadili careťáčky. Barbora Pálková zvíťazila v dvoch disciplínach 100 m PP a 50 m BF, na 200 m PP skončila druhá za Gabrielou Michalčákovou, ktorá k prvému miestu pridala dvakrát striebro. Alžbeta Námešná obsadila trikrát 3. miesto. V súčte bodov za trojboj bolo poradie 1. B. Pálková, 2. G. Michalčáková, 3. A. Námešná.

V rovnakej kategórii mužov mala Careta 2 zástupcov: Miroslav Chomút si vyplával dve prvé miesta za disciplíny 200m PP a 100 m PP, na 50 m BF skončil tretí, čo mu vynieslo celkové 2. miesto v trojboji. Ján Mlynárik k 2. miestu z 50 m BF pridal dvakrát 3. miesto, za čo mu v trojboji patrila 3. priečka.

KVŠ Careta reprezentovalo na stredourópskej úrovni 35 pretekárov, pričom zaknihovali spolu   31 pódiových umiestnení (10 x 1. miesto, 9 x 2. miesto, 12 x 3. miesto) a 11 v trojboji (2 x 1. miesto, 5 x 2. miesto, 4 x 3. miesto). Všetkým pretekárom k dosiahnutým výsledkom a k osobným rekordom gratulujeme. Vďaka patrí i trénerom a rodičom, ktorí pomáhali pri organizovaní týchto medzinárodných pretekov.

Po odplávaní stanovených disciplín a sčítaní všetkých bodov si prvenstvo za víťazstvo na 1. kole SPM  odváža KVS Laguna Nový Jičín (1860 bodov). Druhí skončili Poliaci z KDP Nautilus Jastrzebie Zdroj (1720 bodov). Na peknom 3.mieste sa umiestnil KŠP Careta Zvolen s 1635 bodmi.

Bola to úspešná rozlúčka s bystrickou plavárňou, ktorá zastrešovala tréningy starších detí od augusta minulého roka, kým bola zvolenská plaváreň zatvorená. Všetci careťáci sa už tešia, že od pondelka 22. februára môžu opäť plávať na „svojej“ plavárni vo Zvolene. Tréningový proces na domovskej plavárni umožní opätovne plávať aj tým plavcom, ktorí z finančných a časových dôvodov nemohli dochádzať na tréningy do Banskej Bystrice či Žiaru nad Hronom.