Preliezanie štvormetrových stien, nosenie ťažkých vriec, plazenie sa úzkymi trubicami, rúčkovanie nad bahnom či obracanie pneumatík, to všetko stálo v ceste za víťazstvom účastníkom preteku Drevák race.

Drevak race Zvolen 2016 | BBonline.sk, ZVonline.skBeh inšpirovaný známym Spartan race zorganizovali študenti Technickej univerzity v spolupráci s Mestom Zvolen a Cyklo Zvolen po prvýkrát. Napriek viacerým problémom, ktoré sú súčasťou takmer každej premiéry pretekov hodnotili bežci súťaž vedúcu Pustým hradom na jednotku.

„Mega beh, navyše už dávno som si chcela pozrieť Pustý hrad,“ skonštatovala víťazka ženskej kategórie 21-ročná Ester Hortobágiyová z Podhoria, ktorá prekonala všetky prekážky za vynikajúci čas 50, 27. Napriek tomu, že nebeháva pravidelne, náročnosť jej nerobila problém: „Prekážky boli ľahké, ale najťažšie boli bežecké roviny,“ dodala.

Väčšina pretekárov opisovala presný opak. „Kopec,“ bola ich odpoveď na otázku, ktorú prekážku považovali za najťažšiu. Kopec sa im totiž postavil do cesty hneď po vyštartovaní z parkoviska pri hokejovom štadióne. Trasa potom pokračovala po turistickej značke až dohora na Pustý hrad, no často viedla strminou po skratkách a pretekárom dala zabrať. Mnohí porovnávali Drevák race so „Sparťanom. „Pekný pretek, akurát značenie trasy by som zlepšil. Budúci rok, keď niektoré veci doladia, bude to super,“ zhodnotil Jakub Haviarik z Rožňavy, víťaz nedávneho Spartan race v Prahe.

Zvolenskú verziu terénneho adrenalínového behu si prišiel vyskúšať spolu s Blankou Plačkovou, s ktorou beháva za celoslovenský tím Extreme obstacle runners. Podľa Blanky bola zvolenská trať náročnejšia ako pražská, ale ponúkla zaujímavé prekážky. „Na to, že to bol prvý ročník a robili to študenti, super,“ komentovala. Blanka bola v preteku s časom 51, 58 napokon celkovo druhá a Jakub Haviarik skončil s časom 42, 31 tretí.

Organizátorom zo združenia Woodenworld prialo aj krásne slnečné počasie a aj vďaka nemu bol pretek pre bežcov zážitkom. Že to bol plnohodnotný zážitok dokazovali v mnohých prípadoch tiež zablatené nohavice či doškriabané končatiny, čo platilo rovnako pre mužov, aj pre ženy. Všetci však dobehli do cieľa bezpečne, bez vážnych zranení. Preteku sa celkovo zúčastnilo 89 bežcov, z toho 26 žien. Najmladší bežec mal 15 rokov a najstarší, pritom zďaleka nie „starý“ 46 rokov.