TS mesta Zvolen (M. Svatuška) | 14.7.2015

FOTO: Aj Zvolen mal minulý piatok svoju pohodu

fiotoPôvodne to mal byť priestor pre volejbalové ihrisko. Nakoniec však prevážili obavy z množstva piesku – a túto predstavu odvial vietor. Dnes už Fun zóna stojí na Námestí SNP a zásadne mení charakter jednej časti námestia. Otvorilo ju v piatok vedenie mesta diskusiou s občanmi.

Desiatky ľudí už pred sedemnástou hodinou zaplnili celé sedenie vo Fun zóne. Niektorí si prišli vypočuť avizovanú diskusiu, iní len tak posedieť a vychutnať podvečer na zvolenskom námestí. Detskú zónu plne obsadili deti – behali, šantili, zabávali sa. Prikryli celú preliezačku a svojich rodičov držali v pozore.

Otvoriť podujatie diskusiou bol jasný zámer vedenia. Týmto smerom sa chce Fun zóna uberať počas celého leta – bude stretávacím bodom rôznych iniciatív, ale aj občanov, stane sa miestom verejných podujatí – diskusií, prednášok, stretnutí. Ako odznelo v úvodnej debate na tému vecí verejných, priestor je určený všetkým. Ktokoľvek sa môže prihlásiť na jeho využitie v Informačnom centre mesta.

j„Som šťastná, že sa tu môžeme stretnúť na začiatku leta. Želám vám, aby ste sa zo zóny tešili, aby ste si ju užili a aby sa vám tu páčilo,“ povedala primátorka v úvodnom príhovore. Viceprimátor spomenul, že ide o výnimočný priestor možno aj v rámci Slovenska. Prisľúbil ešte malé zmeny – doplnenie bazéna, ktoré v čase horúčav deti isto využijú. O formovaní celej zóny z praktického hľadiska rozprával hlavný architekt mesta Peter Kašša: „Musím povedať, že spočiatku som bol tak trochu oponentom pána viceprimátora ako otca celého nápadu, no myslím, že výsledok napokon naozaj stojí za to.“ Dodal, že je niekedy ťažké vyhovieť všetkým názorom, ale ich oddelenie sa vždy snaží prikloniť k väčšinovému názoru. To sa týka aj diskusií s občanmi. „Každý názor je pre nás prínosom, snažíme sa ho vykonzultovať alebo vysvetliť občanom, ktorým nemôžeme vyhovieť, prečo nemôžeme. Musíme hľadať kompromisy,“ dodal Peter Kašša. Občiansky aktivista Peter Olšiak to potvrdil: „Keď človek príde s nejakou konštruktívnou iniciatívou, určite sa nestretne s nejakým negatívnym postojom.“

Diskusia na vážne témy sa niesla v uvoľnenej atmosfére, tak ako celé otvorenie Fun zóny. Povedané slovami moderátorky podujatia, hovorkyne mesta Evy Ježovičovej, nielen Trenčín, ale aj Zvolen mal v piatok svoju pohodu.

Fotogaléria