Primátori dvoch najväčších miest Banskobystrického samosprávneho kraja pred voľbami otvorene kritizujú spoluprácu s doterajším vedením Banskobystrického samosprávneho kraja pod vedením jeho predsedu Mariana Kotlebu (Kotleba – ĽSNS).

Primátorka Zvolena Lenka Balkovičová (nezávislá) počas týždňa smerovala verejnosti svoje vyhlásenie pred voľbami, v ktorom kritizuje prístup samosprávneho kraja voči mestu Zvolen.

„Koľko nás, Zvolenčanov, nadáva na nebezpečnú križovatku a chýbajúci kruhový objazd pri Hypernove? Obracajú sa na mesto s požiadavkou riešenia a my im môžeme povedať jediné. Snahu sme mali, no cesty sú v správe BBSK a ten žiaden záujem nemá,“ píše Balkovičová vo svojom vyhlásení Zvolenčanom.

Balkovičová, ktorá bola v súčasnom volebnom období pôvodne zvolená aj za župnú poslankyňu, no po nástupe do funkcie zvolenskej primátorky sa funkcie vzdala, kritizuje aj nečinnosť kraja pri riešení možností rozširovania siete lekárov či prípad budovy bývalého zvolenského osemročného gymnázia, ktorá chátra. „Málokto vie, že tu bola snaha o jej prenájom, pričom mohla opäť slúžiť na vzdelávacie účely. Vedenie kraja však nemalo záujem,“ približuje Balkovičová situáciu okolo budovy, ktorú dnes obsadzujú bezdomovci.

Zvolenská primátorka sa dotkla aj poslednej vážnej témy v súvislosti so správou majetku BBSK a mesta Zvolen – bývalého nemocničného a liečebného areálu na Borovej hore. „Urobili sme všetko, čo sa dalo, často sme v tejto otázke dokonca nahrádzali úlohu župy. Boli sme to my, kto navrhol zámenu pozemkov, dal vypracovať ich zameranie, predložil návrh v mestskom, dokonca i v krajskom zastupiteľstve. Boli sme to my, kto urobil návrh zámennej zmluvy. Všetko dnes stojí na jedinom podpise – samozrejme na strane kraja, ktorý opäť nejaví záujem,“ približuje.

„Ten nezáujem konečne treba prelomiť, treba pomôcť nášmu kraju a v konečnom dôsledku nášmu mestu a ľuďom, ktorí v ňom žijú,“ dodáva Balkovičová vo vyhlásení.

Vedenie župy kritizujú aj v Banskej Bystrici

„Spolupráca mesta s vedením kraja bola za ostatné roky minimálna,“ hovorí primátor Banskej Bystrice Ján Nosko (nezávislý). „Obmedzila sa len na podpísanie spoločnej Územnej dohody o prerozdelení prostriedkov z Integrovaného regionálneho operačného programu. V rámci strategickejších cieľov súvisiacich napríklad s budovaním dopravnej infraštruktúry a možnými investorskými aktivitami, sa v zásade neudialo nič,“ dodáva.

Krajské mesto dlhodobo trápi najmä dopravná infraštruktúra na území mesta, ktorá je v správe samosprávneho kraja. „Ide najmä o projekty týkajúce sa dopravnej infraštruktúry – problémový výjazd z mestskej časti Šalková, kolabujúca doprava pri Lidli na Tajovského ulici, dostavba nedokončenej cesty na Pršiansku terasu či dobudovanie rodinnej cyklocesty zo Sliača do Banskej Bystrice,“ približuje Nosko.

V súvislosti s cestou na Pršiansku terasu komunikovala samospráva s krajom intenzívne v závere funkčného obdobia ešte prechádzajúceho vedenia mesta i kraja pod Vladimírom Maňkom (SMER-SD). Úradu BBSK sa však nepodarilo získať eurofondy a následne už nové vedenie kraja v projekte nepokračovalo. Župan Marian Kotleba od začiatku avizoval, že predchádzajúce projekty, vrátane pokračovania cyklochodníka medzi Zvolenom a Banskou Bystricou, prehodnotí.

„Štyri roky ukázali minimálnu spoluprácu, preto je zmena žiaduca. Pokiaľ chceme rozvíjať mesto, potrebujeme partnera. Takého, s ktorým môžeme komunikovať, riešiť problémy a strategické zámery. Verím, že sa nám spoločne podarí dosiahnuť zmenu, ktorá posunie  nielen naše mesto, ale aj celý  kraj dopredu,“ dodáva primátor Banskej Bystrice Ján Nosko.

Voľby do orgánov samosprávnych krajov sa uskutočnia v sobotu 4. novembra od 7.00 do 22.00 h. O hlasy voličov sa aktuálne ešte uchádza 9 kandidátov na post predsedu kraja z pôvodných sedemnástich.